Przedstawiamy ciekawostki z prac badawczych. Zaznaczamy też, że żel kolagenowy stosowany jest na skórze wokół rany, a nie bezpośrednio na niej.
W fazie badań na skórze wokół owrzodzeń żylnych z testowaniem wyrobu z wysoką zawartością kolagenu na początku odnotowano kilkukrotnie wyższe wartości utraty wody przez skórę w okolicy owrzodzenia w porównaniu do nogi zdrowej. Świadczy to o znacznie większej utracie wody przez skórę na krawędzi rany, co może być związane z jej mikrouszkodzenia mi niewidocznymi gołym okiem. Po 4 tygodniach kuracji hydrożelem kolagenowym zauważono spadek tej wartości wokół owrzodzenia. Tendencja utrzymywała się nawet 3 miesiące po zakończeniu kuracji. Najprawdopodobniej jest to związane z poprawą stanu skóry wokół rany, w tym lepszym jej nawilżeniem.
To właśnie odpowiednie utrzymanie poziomu wody w skórze wokół rany daje korzystny efekt procesu zabliźniania. Bez względu na charakter ran właściwe utrzymanie elastyczności skóry oraz zachowanie jej jędrności poprzez odpowiednie nawilżenie dają idealne warunki by rany mogły się leczyć naturalnie i możliwie szybko. To właśnie stymulacja naturalnych procesów jest kluczem efektywności kolagenu w ochronie i skutecznym wsparciu regeneracji ran. Stąd żele z wysoką zawartoścai kolagenu zalecane są przy pielęgnacji ran pooperacyjnych, po uszkodzeniach radio- i chemioterapii, szyciach cięciach cesarskich oraz po zabiegach medycyny estetycznej.