SKÓRA WOKÓŁ RANY
Pielęgnacja ran różnego pochodzenia wymaga dbałości nie tylko o samą ranę ale i skóry wokół rany. Bo to właśnie tam trwa narastanie nowej tkanki i proces odbudowy. W tym przypadku właściwa gospodarka tkanek oznacza szybszą regenerację.
W badaniu wpływu żelu kolagenowego na skórę wokół owrzodzeń żylnych na początku odnotowano kilkukrotnie wyższe wartości utraty wody przez skórę w okolicy owrzodzenia w porównaniu do nogi zdrowej. Świadczy to o znacznie większej utracie wody przez skórę na krawędzi rany, co może być związane z jej mikrouszkodzenia mi niewidocznymi gołym okiem. Po 4 tygodniach kuracji hydrożelem kolagenowym zauważono spadek tej wartości wokół owrzodzenia. Tendencja utrzymywała się nawet 3 miesiące po zakończeniu kuracji. Najprawdopodobniej jest to związane z poprawą stanu skóry wokół rany, w tym lepszym jej nawilżeniem.
OPARZENIA
Oprzenia to jedne z tych urazów, w przypadku których należy działać szybko. Reakcją na oparzenie I stopnia jest przede wszystkim schłodzenie oparzonego miejsca i przyniesienie ulgi. W takich wypadkach warto zastosować kolagen w żelu, który wspomaga w nawilżeniu i zatrzymaniu wody, a jego konsystencja i właściwości skutecznie działają kojąco na skórę.
Oparzenia to nie tylko efekt wypadku w domowych pracach, to również umień słoneczny. Jest zapalną reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe i także zaliczany jest do oparzeń I stopnia. Kolagen jako biomateriał o dużej zdolności wiązania wody, zaaplikowany na skórę, tworzy na jej powierzchni film, zmniejszający utratę wody, tym samym polepsza nawilżenie i elastyczność skóry.
PODRAŻNIONA SKÓRA
Podrażnienia skóry po takich czynnościach jak golenie, depilacja, a także po zabiegach dermatologiczno-estetycznych (zab. laserowych, peelingach, dermabrazji, mezoterapii bezigłowej czy po radio- lub chemioterapii mają wspólną cechę – naruszenie bariery skórnej, czyli warstwy rogowej. Skutkuje to m.in. zwiększoną utratą wody. Kolagen jako humektant (substancja utrzymująca wodę) tworzy wilgotną warstwę ochronną na powierzchni skóry, przywracając prawidłowe nawodnienie naskórka. Ratużel wspiera także skórę, po zabiegach dermatologiczno-estetycznych wspomagając egenerację podrażnionych obszarów skóry.
Zważając na powyższe cechy warto stosować żel kolagenowy w codziennie pielęgnacji aby przeciwdziałać wysuszeniu skóry tym samym oddalając procesy starzenia. Żel kolagenowy można stosować również pod makijaż. W ten sposób zabezpieczymy skórę przed niekorzystnym działaniem niektórych substancji zawartych w kosmetykach do makijażu. Poza tym może zapobiegać wysuszeniu skóry powodowanemu przez te preparaty.
UKĄSZENIA
Swędzące zmiany skórne, niezależnie od pochodzenia (dermatologiczne lub systemowe) wymagają codziennego miejscowego stosowania preparatów nawilżających i usprawniających funkcję barierową skóry. Pacjenci z tego typu problemami powinni unikać preparatów z lanoliną oraz substancjami zapachowymi. Żel kolagenowy posiada kwaśne pH, a dodatkowy efekt chłodzący hydrożelu zmniejsza odczucie świądu.